اعتراض داوطلبان دکتری به حد نصاب مصاحبه و کاهش ظرفیت

اعتراض داوطلبان دکتری به حد نصاب مصاحبه و کاهش ظرفیت
 • اعتراض داوطلبان دکتری به حد نصاب مصاحبه دکتری و کاهش ظرفیت : آزمون ورودی دوره دکتری «Ph.D» (نیمه متمرکز) سال ۱۳۹۹ دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور پس از چند بار تعویق صبح پنجشنبه ۹ مردادماه ۹۹ در ۷ گروه آموزشی و ۲۴۵ کدرشته امتحانی در ۱۴۳ حوزه امتحانی در ۶۰ شهرستان مختلف کشور برگزار شد.

  در این دوره از آزمون ورودی مقطع دکتری «Ph.D» (نیمه متمرکز) سال ۹۹ تعداد ۱۷۹ هزار و ۷۰۴ داوطلب ثبت نام کرده بودند که ۷۰ درصد در جلسه آزمون حاضر بودند و ۳۰ درصد در این آزمون شرکت نکردند.

  نتایج اولیه به همراه کارنامه داوطلبان اول شهریورماه اعلام شد و تعداد ۱۱۶ هزار و ۴۰ نفر بود مجاز به انتخاب رشته شدند و در نهایت از میان مجازین به انتخاب رشته آزمون دکتری تعداد ۸۷ هزار و ۴۴۵ نفر نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته خود اقدام کردند.

  اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت برای شرکت در مرحله بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، مصاحبه علمی و سنجش عملی آزمون دکتری تخصصی سال ۹۹ نیز ۲۰ شهریورماه اعلام شد و از ۸۷ هزار و ۴۴۵ نفر انتخاب رشته کننده تعداد ۴۱ هزار و ۳۶۲ نفر برای فرآیند مصاحبه به دانشگاه ها معرفی شده اند.

  ظرفیت پذیرش مقطع دکتری «Ph.D» نیمه متمرکز سال ۱۳۹۹ ۱۳ هزار و ۹۸۱ نفر است.

  اعتراض داوطلبان دکتری به حد نصاب مصاحبه و کاهش ظرفیت

  از زمان اعلام معرفی شدگان چند برابر ظرفیت، تعداد زیادی از داوطلبان آزمون دکتری به حدنصاب اعلام شده از سوی دانشگاه ها و کاهش ظرفیت پذیرش دانشجوی دوره دکتری در سال ۹۹ اعتراض کرده اند.اعتراض داوطلبان دکتری به حد نصاب مصاحبه و کاهش ظرفیت

  بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی گزینش نهایی متقاضیان در هر کدرشته محل بر اساس نمره کل نهایی حاصل از نمره علمی آزمون متمرکز (نمره کل اولیه- ۵۰ درصد در شیوه پذیرش آموزشی- پژوهشی و ۳۰ درصد در شیوه پذیرش پژوهش محور) و نمرات مراحل مختلف ارزیابی تخصصی (مطابق با دفترچه شماره ۱ آزمون) و با توجه به اولویت کدرشته محل هایی که برای مصاحبه معرفی شده اند، صورت خواهد گرفت.

  داوطلبان معترض می گویند به دلیل تعداد کمی که در برخی از کدرشته ها معرفی شده اند، عملاً عدالت آموزشی زیر سئوال رفته است و وقتی برای تعداد پذیرش ۱۵ نفر در یک دانشکده در ۵ گرایش تنها تا نفر بیستم معرفی شده است چند برابر ظرفیت بی معنی شده است.

  اعتراض داوطلبان دکتری به حد نصاب مصاحبه و کاهش ظرفیت

  کاهش ظرفیت محسوس در پذیرش دکتری سال ۹۹

  کاهش ظرفیت محسوس در پذیرش دکتری سال ۹۹ نسبت به سال گذشته از دیگر مواردی است که داوطلبان به آن اعتراض دارند. بسیاری از دانشگاه ها در رشته های متعدد ظرفیت پذیرش را کاهش داده اند و این موضوع با توجه به تکیه اصلی دوره دکتری به پژوهش به کاهش فرآیند پژوهش کشور می انجامد.

  داوطلبان معترض دکتری معتقد هستند عدم اعلام حد نصاب پذیرش دکتری در رشته ها و گرایش های مختلف یکی از مشکلات هر ساله داوطلبان است و این حق داوطلب است که بداند گروه آموزشی یک رشته چه حدنصاب و یا ترازی را برای پذیرش اعلام کرده است. در این دوره حدنصاب ها و ترازها به شکل عجیبی نسبت به سال گذشته بالاتر رفته است و این موضوع باعث شده که در عمل تعداد کمتری از داوطلبان واجد شرایط مصاحبه شناخته شوند.

  حدنصاب نمره تراز دوره های شبانه برخی دانشگاه ها نسبت به دوره روزانه بالاتر است

  همچنین در مواردی برخی از داوطلبان مطرح کرده اند که حدنصاب نمره تراز دوره های شبانه برخی دانشگاه ها نسبت به دوره روزانه بالاتر است و با توجه به اینکه رتبه های بالاتر عموماً دوره روزانه را ابتدا انتخاب می کنند، عدم پذیرش در دوره روزانه موجب از دست رفتن فرصت انتخاب دوره شبانه می شود.

  داوطلبان معترض دکتری نکته جالب توجه دیگری را در این زمینه مطرح کرده اند و یادآور شده اند که دانشگاه ها نه حدنصاب و نمرات تراز را به صورت شفاف اعلام می کنند و نه مسئولیت این موضوع را می پذیرند و دانشگاه ها این موضوع را در اختیار سازمان سنجش آموزش کشور می دانند.

  بسیاری از داوطلبان پس از پیگیری از دانشگاه های مربوطه و با ذکر مشکل نمره تراز و حدنصاب با این جملات مواجه شده اند که «حدنصاب دست ما نیست»، «سنجش برای ما تعیین می کند»، «حتی اگر ما هم در مصاحبه صفر دهیم سنجش کاری می کند که معادلات به هم بخورد و داوطلب پذیرفته شود».

  رتبه های بالا به مصاحبه دعوت نشدند

  در همین زمینه برخی از داوطلبان معترض دکتری به این موضوع اشاره کرده اند که بالا رفتن نمره تراز و اعمال تغییرات عجیب در حدنصاب ها موجب شده که افراد با رتبه های بالا حتی علیرغم دارا بودن سهمیه نیز به مرحله مصاحبه معرفی نشوند.

  همچنین این داوطلبان تاکید می کنند در صورتی که گفته می شود ۴۰ هزار نفر برای مرحله مصاحبه معرفی شده اند و در نهایت حدود ۱۴ هزار نفر پذیرفته می شوند و بر روی کاغذ حدود ۳ برابر به این مرحله رسیده اند اما در عمل این اتفاق در برخی از رشته ها و دانشگاه ها رخ نداده است و دانشگاه ها در عمل با کاهش ظرفیت و بالا بردن حدنصاب، موجب شده اند افراد کمتری به مرحله مصاحبه برسند. اعتراض داوطلبان دکتری به حد نصاب مصاحبه و کاهش ظرفیت

  منبع: ساعد نیوز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0/5 (0 نظر)

  1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

  Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *