نحوه فرمت بندی مقاله علمی پژوهشی

نحوه فرمت بندی مقاله علمی پژوهشی
 • نحوه فرمت بندی مقاله علمی پژوهشی : همانطور که می دانید اولین شاخصه ای که یک مقاله نویس برای چاپ مقاله باید رعایت کرده باشد تا مقاله اش مورد پذیرش مجامع علمی قرار بگیرد، ساختار مقاله یا همان فرمت مقاله است. معمولاً همایش های علمی، کنفرانس ها و یا مجلات علمی، فرمت مشخصی برای نوشتن مقاله به نویسندگان مقالات علمی ارائه می دهند که این فرمت ها ممکن است کمی با هم فرق داشته باشند. بدین منظور اگر می خواهید برای مجله یا فصلنامه ی علمی خاصی مقاله بنویسید، پیشنهاد می شود به وبسایت آن مجله یا همایش سر بزنید و فرمت پیشنهادی آن ها را مطالعه نمایید و مقاله ی خود را مطابق با ساختار پیشنهادی آن ها ارائه کنید. فرمت و چهار چوب استاندارد برای مقاله بسیار مهم می‌باشد و نویسنده را سردرگم می‌کند. باید یک راهنمای قابل تایید وجود داشته باشد که نویسنده بتواند با مراجعه به آن با استاندارد مقاله آشنا شود. در ادامه با نحوه فرمت بندی مقاله علمی پژوهشی آشنا خواهید شد با ما همراه باشید :

  فرمت استاندارد برای چاپ مقاله علمی پژوهشی

  مجلات معتبر مقالات علمی را فقط در یک استاندارد و قالب خاصی می‌شناسند و اگر خارج از این چهارچوب باشد توسط سردبیر ریجکت خواهد شد و به بخش داوری نخواهد رسید. قالب استاندارد مقالات از طرف ژورنال تعیین می‌گردد و نویسنده باید به تبعیت از ژورنالی که انتخاب کرده است فرمت مقاله خود را تنظیم کند اما فرمت و قالب استانداردی وجود دارد که تقریبا قابل تایید همه مجلات می‌باشد. برای کسب اطمینان از چهارچوب استاندارد مقاله می‌توانید به سایت رسمی مجله ای که انتخاب کرده اید مراجعه کنید. اما یک قالب استاندارد برای همه مجلات وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

  فرمت بندی مقاله علمی پژوهشی در ژورنال های معتبر

  فرمت تمام مقالات علمی شامل عنوان، چکیده، مقدمه، روش‌ها، بحث و نتیجه‌گیری، نتایج و منابع است. عنوان بخش‌‌ها در مقالات انگلیسی (Abstract, Introduction, Method, Result and Discussion, Conclusion, Reference) همیشه با حروف بزرگ نوشته شده و بلافاصله بعد از عنوان، محتوای آن بخش قرار می‌گیرد. بعد از اتمام هر بخش، عنوان و محتوای بخش بعدی در همان صفحه بدون هیچ فاصله‌ای نوشته می‌شود.

  نحوه فرمت بندی مقاله علمی پژوهشی . چاپ مقاله

  نحوه فرمت بندی مقاله علمی پژوهشی

  فرمت مقاله انگلیسی علمی پژوهشی

  توجه داشته باشید که ترتیب زیر برای کلیه مقالات صادق میباشد و نمیتوانید جابه جا کنید و بهتر است که ترتیب رعایت شود. با اینکه هر مجله ساختار و فرمت منحصربه فردی دارد اما  این ترتیب قرار گیری هر بخش ثابت میباشد و قابل تغییر نیست.

  به طور کلی فرمت مقاله یا همان ساختار مقاله های علمی به شرح زیر می‌باشد:

  صفحه عنوان که عبارت است از موارد زیر

  عنوان مقاله

  نام نویسندگان و درجه علمی آن ها و درج ایمیل نویسنده مسئول

  چکیده

  کلیدواژه یا کلمات کلیدی

  صفحه مقدمه و پیشینه

  مقدمه

  پیشینه تحقیق

  روش تحقیق

  صفحه بدنه اصلی

  متن اصلی مقاله

  یافته ها (بدنه اصلی مقاله)

  صفحه نتیجه گیری

  بحث و نتیجه گیری

  پیشنهادات

  صفحه تقدیر و تشکر

  تقدیر و تشکر

  صفحه منابع و رفرنس ها

  منابع

  صفحه پیوست ها

  ضمائم و پیوست ها

  چطور مقاله علمی پژوهشی را قالب‌ بندی کنیم؟

  برای قالب بندی مقالات باید قبل از هر چیز به ژورنال مد نظر دسترسی پیدا کنید تا از این طریق بتوانید شروع به قالب‌بندی کنید. منظور از قالب‌بندی مقالات پاره ای از تغییرات می‌باشد که نویسنده باید با مطالعه دقیق دستور العمل آنها را انجام دهد. تغییر فونت و سایز نوشته ها تصاویر و جداول در یک متن تخصصی مانند مقاله قالب ‌بندی گفته می‌شود. برای مثال برخی از ژورنالها هستند که تصاویر و جداول را در آخر مقاله و به ترتیب می‌نویسند و برخی دیگر از مقالات نیز وجود دارند که در داخل متن و باید فونت و سایز خاصی جدا و تصاویر را قرار می‌دهند برای متن اصلی نیز فونت و سایز خاصی وجود دارد و در برخی از ژورنالها افیلیشن بعد از چکیده می‌باشد و در برخی دیگر بعد از عنوان به همین جهت باید با فرمت مجله ای که قصد سابمیت مقاله دارید کاملا آشنا باشید زیرا مقایسه و … هیچ کمکی به شما نخواهند کرد.

  هزینه فرمت بندی مقاله علمی پژوهشی

  هزینه فرمت بندی مقاله با توجه به نوع فرمت آن متفاوت است. دو نوع فرمت بندی برای مقالات وجود دارد:

   فرمت بندی محتوایی: که توسط نویسنده مقاله صورت می گیرد و موارد مربوط به آن عبارت است از : تعداد کارکترهای موجود در مقاله، چکیده، محل تقدیر و تشکر که قبل و یا بعد از مقاله باشد و غیره …

  فرمت بندی ساختاری: که توسط موسسه انجام می شود. این قسمت نیز با توجه به مجله انتخابی تهیه می گردد که شامل فونت، سایز، حاشیه، چهارچوب، ساختار، قالب و رفرنس دهی مقاله میشود.

  دانلود فرمت مقاله علمی پژوهشی

  خدمات موسسه چاپ مقاله هدف ریسرچ در فرمت بندی مقاله

  برای آسودگی خاطر نویسندگان عزیز به لحاظ رعایت فرمت بندی صحیح مقالاتشان موسسه چاپ مقاله هدف ریسرچ خدماتی را تحت عنوان فرمت بندی مقاله ارائه نموده است تا دیگر با عدم رعایت اصول صحیح فرمت بندی مقالات پژوهشگران عزیز مورد ریجکت قرار نگیرد . علاوه بر این با ارائه نمونه فرمت ها و استانداردهای مقاله علمی سعی بر راهنمایی نویسندگان عزیز جهت رعایت اصولی فرمت بندی مقاله دارد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  1/5 (1 نظر)

  1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

  توضیحاتی مفیدی بودی، سپاسگزارم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *