سابمیت مقاله علمی پژوهشی به چه معناست؟

سابمیت مقاله علمی پژوهشی به چه معناست؟
 • سابمیت مقاله علمی پژوهشی به چه معناست؟ سابمیت (submit) یعنی ارسال مقاله به مجله‌ی خارجی. این ارسال دارای قواعدی است که باید با آنها آشنا باشید. بعد از اینکه مقاله‌تان را می‌نویسید و تصمیم می‌گیرید که آن را به مجله‌ای خارجی ارسال نمایید باید وارد فرایند آماده‌سازی آن شوید. سابمیت مقاله به این صورت است که یا در پلت‌فرمی که در وبسایت مجله در نظر گرفته شده، مقاله را بارگذاری می‌کنید یا به ایمیلی مشخص، آن را می‌فرستید. بعد از ارسال مقاله باید منتظر ایمیلی باشید که روند کار به جریان می‌افتد. سابمیت مقاله کار زمان‌ بر و دشواری نیست و با کمی مطالعه خودتان هم از عهده آن برخواهید آمد. مگر اینکه به زبان انگلیسی واقف نباشید و نتوانید با مجله موردنظرتان به‌درستی مراوده کنید و اطلاعات لازم برای ارسال کارتان را پیگیری نمایید.

  فرایند آماده سازی مقاله برای سابمیت

  فرآیند آماده سازی مقاله برای سابمیت شامل ۵ مرحله است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

  ۱٫ ترجمه مقاله

   به این معنا که باید مقاله‌ تان را در درجه نخست به زبان انگلیسی ترجمه کنید. منظور از ترجمه هم ترجمه‌ای روان و دقیق است که به واسطه آن امکان درک مطلب برای همه مخاطبان خارجی به وجود می‌آید. پس باید کار ترجمه را به‌ درستی و دقت انجام بدهید.

  ۲٫ ویرایش ادبی مقاله

  برای آماده‌سازی مقاله‌تان برای سابمیت یا همان ارسال به مجلات مختلف، کار را ویرایش تخصصی کنید. برای ویرایش تخصصی هم نیاز دارید که به سراغ ویراستاران حرفه‌ای در این زمینه بروید. منظور از ویرایش تخصصی هم سپردن مقاله‌تان به دست کارشناسانی است که ضمن آشنایی با مقاله‌ نویسی و زبان انگلیسی در رشته تحصیلی شما درس خوانده‌اند و به‌خوبی می‌توانند متن را از نظر علمی، محتوایی و ظاهری ویرایش کنند.

  سابمیت مقاله علمی پژوهشی به چه معناست؟

  سابمیت مقاله علمی پژوهشی به چه معناست؟

  ۳٫ چک کردن مقاله از لحاظ سرقت ادبی

  بخش مهم دیگری از کار در فرایند آماده‌سازی مقالات برای سابمیت به مجلات خارجی وجود دارد و آن چک‌کردن مقاله از نقطه‌نظر سرقت ادبی است. سرقت ادبی به معنای استفاده از متن، ایده و به‌طور کلی کار دیگران به نام خود است. مقوله سرقت ادبی در دنیای مقاله‌نویسی بسیار شایع است و از همین روی، مجلات مختلف مدام سعی بر آن دارند تا این موضوع را در مقالات مختلفی که به دست‌شان می‌رسد، بررسی کنند. یکی از کارهای مهمی که باید انجام بدهید، این است که از نرم‌افزارهای سرقت ادبی بهره ببرید. مثلا نرم‌افزار iThenticate از جمله نرم‌افزارهای معروفی است که با مقایسه متن مقاله‌تان با مقالات پرتعداد و معتبری که در پایگاه داده آن وجود دارند و در ژورنال‌های معروف چاپ شده‌اند، به شما می‌گوید که کدام یک از بخش‌های کارتان مشمول برچسب سرقت ادبی می‌شود.

  ۴٫ پارافریز یا بازنویسی بخش های مشمول سرقت ادبی

  شما باید بخش‌های مشکوک در مقاله‌تان را طوری بازنویسی کنید که دیگر شائبه وجود سرقت در آن نباشد. موسسه چاپ مقاله هدف ریسرچ به کمک کارشناسان باتجربه و البته فناوری‌های روز مثلا نرم‌افزارهای آی‌تنتیکیت و گرامرلی و…، مقاله‌تان را به بهترین شکل ممکن آماده ارسال می‌کنند.

  ۵٫ ویرایش نیتیو مقاله

  ویرایش نیتیو یعنی نوعی ویراستاری متن که از سوی ویراستاران نیتیو و خارجی انجام می‌شود. معمولا بسیاری از متون و مقالات علمی که توسط نویسندگان و پژوهشگران غیر انگلیسی‌زبان برای چاپ در ژورنال‌ها و مجلات معتبر بین‌المللی ارسال می‌گردد توسط سردبیر و داوران مجله رد یا ریجکت می‌گردد. عمده‌ترین دلیل عدم پذیرش مقالات انگلیسی، عدم توجه نویسنده به دستورات نگارشی، گرامری و ساختاری زبان انگلیسی بوده که این امر اهمیت ویرایش نیتیو مقاله (Native English Edit) را دو چندان می‌سازد.

  انواع سابمیت مقاله

  استفاده از سیستم مکانیزه سابمیت :

   گاهی مجله سیستم ارسال مکانیزه ای دارد مثلا ژورنالهای گروه امرالد سیستم پیشرفته ای دارند که در آن ابتدا شما نام کاربری و کلمه عبور دریافت می کنید. سپس وارد صفحه مربوط به خود شده و مراحل را یکی به یکی طی  کرده و در نهایت یک کد یا سابمیت نامبر دریافت می کنید که از ان پس برای هر نوع مکاتبه و انجام تغییرات برای مقاله از آن کد استفاده می‎کنید. همچنین هر عملیاتی که از طرف ژورنال بر روی مقاله شما انجام می شود در این سیستم ثبت می گردد و شما قادرید مقاله خود را ردیابی کنید.

  استفاده از ایمیل برای سابمیت مقاله علمی پژوهشی :

  در این  نوع سابمیت شما از ایمیل مجله استفاده کرده و مقاله خود را که دقیقا مطابق با راهنمای ژورنال تهیه شده برای مجله ارسال می‌کنید. در برخی مجلات بعد از ارسال ایمیل برای مقاله شما کد یا همان سابمیت نامبر در نظر گرفته شده و شما هر دفعه از طریق آن می‌توانید با ادیتور مقاله خود مکاتبه کنید. استفاده از هر کدام از این روشها به معنای اعتبار بیشتر یک مجله نیست و بستگی به امکانات مجله دارد.

  سابمیت مقاله علمی پژوهشی به چه معناست؟

  سابمیت مقاله علمی پژوهشی به چه معناست؟

  نحوه سابمیت مقاله در الزویر

   برای این کار به سایت زیر مراجعه نمایید https://journalfinder.elsevier.com/  در این سایت می توانید نام مجلات و scope های آنها را مشاهده نموده و مجله مورد نظرتان انتخاب نمایید پس از انتخاب مجله مورد نظر بهتر است تا در سایت مجله مورد نظرتان بخش مخصوص به نویسندگان را مورد مطالعه قرار دهید . تا در خصوص فرمت بندی مقاله و موارد الزامی مقاله که مد نظر مجله است آشنا شوید و آنها را در مقاله خود رعایت بفرمایید .

  پس از فرمت بندی و رعایت اصول اساسی مقاله و اطمینان از اینکه مقاله شما آماده ارسال به مجله است ، باید اقدام به نگارش کاورلتر نمایید و بعد از آماده شدن کاورلتر طبق مراحل زیر اقدام به ارسال مقاله می نماییم :

  1.  پس از ورود به سایت ELSEVIER وارد بخش submit your paper ( ارسال مقاله ) شوید .
  2. در ادامه باید نام مجله مورد نظر را بطور کامل نوشته و جستجو نمایید
  3. ثبت نام Register در سیستم ژورنال Accident Analysis and Prevention
  4. پر کردن فرم های online به صورت گام به گام :

  مشخصات نویسنده  ،  عنوان مقاله ، چکیده ، کلمات کلیدی ، وارد کردن نویسندگان که مرحله آخر Upload است .و مدارک مربوط به ترتیب upload می شود

  1. نامه cover letter که درواقع نامه کوتاهی است خطاب به سردبیر مبنی بر اینکه مقاله تحت عنوان(عنوان مقاله نوشته شده ) برای داوری ارسال می گردد
  2. متن مقاله بدون وجود جدول و شکل . در رابطه با ارسال جداول و اشکال سلایق مختلفی وجود دارد.
  3. برخی مجلات اعلام می کنند که اسم نویسندگان بایست حذف شده باشد و در این صورت یک صفحه جدا شامل اسم نویسندگان نیز باید ارسال گردد.
  4. سیستم Elsevier فایل های office را هم علاوه بر JPEg و …قبول می نماید. در مورد اشکال شکل ها را جدا جدا upload میکنیم.
  5. بعد از طی این مراحل موفق به ارسال و سابمیت مقاله خود شده اید .

  هزینه سابمیت مقاله علمی پژوهشی

  بازه قیمتی برای پرداخت هزینه وجود دارد. برای نشریات داخلی این مبلغ از حول ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و به ۲ تا ۳ میلیون تومان هم می‌رسد. البته شاید مبالغی بیشتر یا کمتر از این بازه قیمتی هم در میان مجلات مختلف اعلام شود. باید برای آگاهی از این موضوع هم به وبسایت مجلات مختلف مراجعه کنید.

  هزینه انتشار مقالات در ژورنال‌های خارجی به مراتب بیشتر است. این هزینه به شکل ارزهای خارجی دریافت می‌شود و از این رو هم کمی با چالش روبه‌رو خواهید بود. چون باید ریال را به دلار و ارزهای خارجی دیگر بدل کنید و از طریق درگاه‌های پرداخت بین‌المللی، کارت‌های اعتباری خارجی یا دوستان و آشنایانی که حساب‌هایی در بانک‌های خارجی دارند، هزینه را پرداخت نمایید. مبلغی هم که برای چاپ مقاله‌تان در ژورنال‌های خارجی باید بپردازید، چیزی حدود ۵ -۶ تا ۱۰ میلیون تومان است. البته این نرخ‌ها هم تقریبی هستند و می‌توانند بیشتر یا کمتر محسوب شوند.

  سابمیت رایگان مقاله علمی پژوهشی

  هزینه چاپ مقالات هم می‌تواند نرخ‌های متنوعی برای‌تان داشته باشد. بعضی از نشریات داخلی و خارجی کاملا رایگان هستند. یعنی نیازی به پرداخت هزینه چاپ و انتشار در آنها وجود ندارد. اما برخی دیگر قیمت‌هایی برای انتشار آثار از شما دریافت می‌کنند. شرایط ایده ال این است که مجله رایگان و معتبر باشد و سریع هم مقاله‌تان را بدون هیچ فوت وقت و نیاز به ویرایشی پذیرش و منتشر کند. چنین چیزی ممکن اما نامحتمل است. ضمن اینکه باید دقت کنید که بیشتر مجلات معتبر بین‌المللی رایگان نیستند.

  مدت زمان سابمیت مقاله علمی پژوهشی

  نوع مجله ای که می­خواهیم مقاله را در آن چاپ کنیم. هر چه اعتبار یک مجله بالا باشد مسلما سختگیری بیشتری برای چاپ مقاله خواهد داشت و زمان داوری بیشتری نسبت به مجلات دیگر خواهد داشت. مثلا مجلات علمی پژوهشی داخلی جز مجلات بسیار سخت گیر می باشند که پروسه داوری ۳-۴ ماهه دارند. اما برخی مجلات حتی برخی مجلات معتبر ISI بازه داوری کوتاهی داشته و در صورتی که مقاله خوبی نوشته باشید، در یک ماه نتیجه داوری خود را اعلام می کنند.

  یا در خصوص مجلات خوب الزویر (مثلا ایمپکت بالای ۰/۵) هیچ وقت به دنبال گرفتن اکسبت و چاپ مقاله در کمتر از ۶ یا ۷ ماه نباشید. زیرا در این گونه مجلات ۹۸ درصد مقالات حداقل یک بار ریوایز میخورند و این یعنی حداقل ۳ تا ۴ ماه زمان علاوه بر زمان ۳-۴ ماهه لازم برای مراحل چاپ مقاله. چاپ مقاله علمی پژوهشی کمی بیشتر زمان می برد.

  شرایط چاپ مقاله در مجله علمی پژوهشی

  برای چاپ یک مقاله در مجلات علمی پژوهشی باید ابتدا تصمیم بگیرید که می‌خواهید مقاله را در مجلات داخلی چاپ کنید یا خارجی بعد از اینکه تصمیم گرفتید سپس باید مراحل چاپ را آغاز نمایید.مراحل چاپ مقاله به ترتیب زیر میباشد:

  • ترجمه تخصصی(برای پذیرش مقاله به مجلات خارجی)

  • ویرایش فنی ادبی مقاله رفع هر گونه تشابه و یا سرقت ادبی موجود در مقالات

  • انتخاب ژورنال معتبر برای مقاله متناسب با زمینه نگارشی مقاله و سطح علمی مقاله

  • ویرایش و فرمت بندی مقاله و تبدیل ساختار مقاله به ساختار و فرمت تعیین شده از طرف مجله

  • سابمیت مقاله به مجله مورد نظر

  نحوه فرستادن مقاله به ژورنال های خارجی

  اولین و ابتدایی ترین شیوه ارسال مقالات از طریق ایمیل می باشد. بسیاری از مجلات ایمیلی را در اختیار می گذارند که می تواند ایمیل خود مجله باشد و یا ایمیل سردبیر آن که شما باید مقاله نوشته شده را به همراه مدارکی که از شما خواسته شده است از طریق همین ایمیل به مجله ارسال کنید. تمام مکاتبات بعدی شما با مجله از طریق همین ایمیل انجام خواهد شد و پس از ارسال ، مقاله شما وارد پروسه داوری شده و نتیجه در نهایت به شما اعلام خواهد گردید.

  شیوه دوم از طریق وب سایت خود مجله است. برخی از مجلات وب سایت مخصوصی دارند و در این سایت گذاره ای وجود دارد که از طریق آن می توانید مقاله خود را به مجله ارسال کنید. موارد مورد در خواست و قسمت هایی که باید تکمیل شود تا ارسال انجام گیرد از مجله به مجله ای دیگر در این حالت متفاوت است که باید از راهنمای وب سایت ان ژورنال این موارد را بررسی کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *