ایمپکت فاکتور چیست؟

ایمپکت فاکتور چیست؟
 • ایمپکت فاکتور چیست؟ معتبر بودن مجلات در زمینه‌های تخصصی مختلف با فاکتورهای مختلفی سنجیده می‌شود. از جمله فاکتورهای بسیار مهم و پرکاربرد جهت سنجش کیفیت علمی مجلات، ایمپکت فاکتور یا ضریب تاثیر مجلات است .

  از ایمپکت فاکتور برای مقایسه مجلات مختلف در یک زمینه خاص استفاده میشود و این پارامتر عملا پر استفاده ترین روش طبقه بندی ارزش مجلات علمی و آکادمیک، می باشد. به گونه ای که مجلات با ایمپکت فاکتور بالاتر به عنوان مجلات بهتر طبقه بندی می شوند و بسیاری از دانشگاه ها برای دخالت دادن مقاله در رتبه بندی اساتید یا دانشجویان مقادیر حداقل مورد نیاز برای ایمپکت فاکتور در نظر می گیرند.

  البته چون محاسبه ایمپکت فاکتور با در نظر گرفتن کل مقالات انجام می گیرد، به تنهایی برای رتبه بندی تک تک مقالات کافی نیست. 

  ایمپکت فاکتور یا ضریب تاثیر مقاله چیست؟

  ضریب تأثیر یا Impact Factor درواقع میزان تأثیری است که یک مقاله بر مقالات بعدی می‌گذارد. Impact Factor که به‌اختصار به آن IF می‌گویند شاخصی کمّی است که میزان ارجاع (رفرنس دهی) به مقالات یک ژورنال را نشان می‌دهد. ایمپکت فکتور نشان می‌دهد که به یک مقاله منتشرشده، چند بار رجوع شده است؛ و برآورد نسبت میزان عددی استنادها به تعداد مقالات چاپ‌شده در یک سال در یک ژورنال به‌خصوص را در نظر می‌گیرد. ایمپکت فکتور هنگامی‌که چندین ژورنال در زمینه‌های مشابه در اختیاردارید می‌توان فرایند مقایسه‌ی ارزش و اعتبار آن‌ها را ساده سازد و ارزیابی قابل قبولی را از هر ژورنال ارائه می‌دهد. این شاخص مختص مجلاتی (ژورنال‌هایی) است که مقالات معتبر علمی را در زمینه‌های گوناگون انتشار می‌دهند.

   ایمپکت فاکتور یک مجله چگونه محاسبه می شود؟

  فرضا اگر در سال ۲۰۱۰ جمعاً ۴۰ ارجاع به یک مجله صورت گرفته باشد و در آن مجله در سال ۲۰۰۸ تعداد ۲۶ مقاله و در سال ۲۰۰۹ تعداد ۲۴ مقاله چاپ شده باشد، ضریب تاثیر یا ایمپکت فاکتور آن مجله از تقسیم ۴۰ بر ۵۰ به دست می‌آید که ۰٫۸۰ است. یعنی به طور متوسط هر مقالهٔ آن نشریه ۰٫۸۰ مرتبه مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است. بنابراین ایمپکت فاکتور تابع یک دوره سه ساله است که دو سال آن برای چاپ مقاله  و سال سوم مربوط به ارجاعات به مقالات دو سال قبل است.

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  بهترین شاخص برای ارزیابی ایمپکت فاکتور

  ایمپکت فاکتور با اینکه یکی از شاخص های اصلی اعتبار و کیفیت مجلات به حساب می‌رود. اما شاخص کافی نیست و باید از شاخص های دیگری نیز استفاده شود. برای سنجش اعتبار ژورنالها ایمپکت فکتور با وجود اعتبار بسیار بالا محدودیت هایی نیز دارد. ولی با این حال بهترین شاخص برای ارزیابی و اعتبار سنجی ژورنالهای موسسه تامسون رویترز به حساب می‌آید. یکی از دشوارترین امور تحقیقاتی است که هر دانش‌پژوهی به دنبال آن است و انتشار مقاله علمی معتبر در ژورنال‌هایی حتی با ایمپکت‌ فکتور پایین، یک موفقیت علمی و تحقیقاتی محسوب خواهد شد.

  ایمپکت فاکتور چند خوبه ؟

  ضریب تاثیر و یا ایمپکت فکتور بسیار مهم است. اما باید توجه داشته باشید که ضریب تاثیر در هر حوزه علمی دارای مفهومی خاص خود است. به عنوان مثال نمی توان ضریب تاثیر بخش پزشکی را با مهندسی مقایسه کرد زیرا بالاترین ضریب تاثیر در غده شناسی حدودا ۱۵۰ است در حالی که بالاترین ضریب تاثیر در مهندسی عمران حدود ۵ است.  زمانی که مفاهیم مانند ایمپکت فکتور را بشناسید دیگر چنین سوالی نخواهید پرسید. زیرا این سوال از پایه اشتباه است.

  بالاترین ایمپکت فاکتور متعلق به کدام مجلات است؟

  سه ژورنال برتر از لیست مجلات دارای بالاترین ایمپکت فاکتور هستند،  ژورنال New England Journal of Medicine توسط Massachusetts Medical Society، در کشور ایالات متحده و از سال ۱۸۱۲ به صورت هفتگی در حال چاپ می‌باشد. در چند سال اخیر این مجله در اغلب اوقات در لیست برترین مجلات با ایمپکت فاکتور بالا قرار داشته است.  ایمپکت فاکتور این مجله در طول دوره ده ساله همواره بالاتر از ۴۵ بوده است و در سال ۲۰۱۶ نیز به رقم بسیار بالای۷۲/۴ رسیده است

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  لیست مجلات با ایمپکت فاکتور بالا

  در فهرست زیر، لیستی از مجلات با ایمپکت فاکتور بالا را می‌بینید که به ترتیب از بالاترین ایمپکت فاکتور مرتب شده‌اند.

  Rank Journal Impact Factor
  ۱ The New England Journal of Medicine ۷۲٫۴۰۶
  ۲ Chemical Reviews ۴۷٫۹۲۸
  ۳ (Lancet (London, England ۴۷٫۸۳۱
  ۴ Nature Reviews. Molecular Cell Biology ۴۶٫۶۰۲
  ۵ JAMA – Journal of the American Medical Association ۴۴٫۴۰۵
  ۶ Nature Biotechnology ۴۱٫۶۶۷
  ۷ Nature ۴۰٫۱۳۷
  ۸ Nature Reviews Immunology ۳۹٫۹۳۲
  ۹ Nature Materials ۳۹٫۷۳۷
  ۱۰ Nature Nanotechnology ۳۸٫۹۸۶
  ۱۱ Chemical Society Reviews ۳۸٫۶۱۸
  ۱۲ (.Science (New York, N.Y ۳۷٫۲۰۵
  ۱۳ Nature Reviews Cancer ۳۷٫۱۴۷
  ۱۴ Cell ۳۰٫۴۱
  ۱۵ Nature Medicine ۲۹٫۸۸۶
  ۱۶ Nature Reviews. Neuroscience ۲۸٫۸۸
  ۱۷ Nature Genetics ۲۷٫۹۵۹
  ۱۸ Nature Reviews. Microbiology ۲۶٫۸۱۹
  ۱۹ Nature Methods ۲۵٫۰۶۲
  ۲۰ Immunity ۲۲٫۸۴۵
  ۲۱ Accounts of Chemical Research ۲۰٫۲۶۸
  ۲۲ Journal of the American College of Cardiology ۱۹٫۸۹۶
  ۲۳ Advanced Materials ۱۹٫۷۹۱
  ۲۴ Gastroenterology ۱۸٫۳۹۲
  ۲۵ Cell Metabolism ۱۸٫۱۶۴
  ۲۶ Nature Neuroscience ۱۷٫۸۳۹
  ۲۷ Progress in Energy and Combustion Science ۱۷٫۳۸۲
  ۲۸ Molecular Cell ۱۴٫۷۱۴
  ۲۹ Circulation Research ۱۳٫۹۶۵
  ۳۰ ACS Nano ۱۳٫۹۴۲
  ۳۱ Journal of the American Chemical Society ۱۳٫۸۵۸
  ۳۲ Annual Review of Medicine ۱۳٫۶۰۹
  ۳۳ Trends in Immunology ۱۳٫۲۸۷
  ۳۴ (.Hepatology (Baltimore, Md ۱۳٫۲۴۶
  ۳۵ Molecular Psychiatry ۱۳٫۲۰۴
  ۳۶ American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine ۱۳٫۲۰۴
  ۳۷ Blood ۱۳٫۱۶۴
  ۳۸ Journal of Allergy and Clinical Immunology ۱۳٫۰۸۱
  ۳۹ Annual Review of Pharmacology and Toxicology ۱۲٫۸۷۷
  ۴۰ Annual Review of Entomology ۱۲٫۸۶۷
  ۴۱ Trends in Pharmacological Sciences ۱۲٫۷۹۷
  ۴۲ The Journal of Clinical Investigation ۱۲٫۷۸۴
  ۴۳ Nano Letters ۱۲٫۷۱۲
  ۴۴ Journal of the National Cancer Institute ۱۲٫۵۸۹
  ۴۵ Reviews of Geophysics ۱۲٫۳۴
  ۴۶ Acta Neuropathologica ۱۲٫۲۱۳
  ۴۷ FEMS Microbiology Reviews ۱۲٫۱۹۸
  ۴۸ (Angewandte Chemie (International ed. in English ۱۱٫۹۹۴
  ۴۹ Trends in Plant Science ۱۱٫۹۱۱
  ۵۰ PLoS Medicine ۱۱٫۸۶۲
  ۵۱ Leukemia ۱۱٫۷۰۲
  ۵۲ Trends in Biotechnology ۱۱٫۱۲۶
  ۵۳ Annual Review of Physiology ۱۱٫۱۱۵
  ۵۴ Trends in Microbiology ۱۱٫۰۲
  ۵۵ Trends in Endocrinology and Metabolism ۱۰٫۸۹۳
  ۵۶ Progress in Lipid Research ۱۰٫۵۸۳
  ۵۷ Annual Review of Public Health ۱۰٫۲۲۸
  ۵۸ Nucleic Acids Research ۱۰٫۱۶۲

  عدد ایمپکت فاکتور چند است؟

  ضریب تاثیر مجلات علمی یک شاخص مقایسه‌ای است. نمی‌توان بدون درنظر گرفتن رتبه مجلات، عدد معینی را به‌ عنوان یک عدد قابل اتکا معرفی کرد. اما می‌توان ایمپکت فاکتور مجلات برتر در هر سال را به عنوان یک معیار قابل قیاس درنظر گرفت. به طور مثال در سال ۲۰۱۷ موسسه کلاریوِیت آنالیتیکس در گزارش سالانه JCRجدولی از اعداد را نیز منتشر کرد که در آن نشان می داد از بین حدود ۱۳۰۰۰ مجله ای که در دو سال مورد بررسی قرار گرفته اند کمتر از ۲ درصد از آن‌ها توانسته‌اند رنج ایمپکت فاکتور ۱۰ یا بالاتر را کسب کنند، همچنین کمتر از ۵ درصد از کل مجلات، ایمپکت فاکتور ۶ و یا بالاتر بدست آورده‌اند. به این ترتیب می‌توان ادعا کرد ضریب تاثیر بالاتر از ۲٫۵ عدد مناسبی باشد.

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  انواع ایمپکت فاکتور

  در حال حاضر تقسیم‌بندی استانداردی برای معرفی انواع ایمپکت فاکتور وجود ندارد و سایت‌های مختلف، شاخص‌های گوناگونی را به عنوان انواع ایمپکت فاکتور معرفی کرده‌اند . برخی از شاخص‌هایی که با آن‌ها آشنایی داریم، در رده انواع ایمپکت فاکتور معرفی شده‌اند و این در حالی است که اغلب دانشجویان و محققان از این موضوع مطلع نیستند و برای بررسی اعتبار و کیفیت یک مجله علمی تنها به امتیاز مجله از منظر خود ایمپکت فاکتور (IF) توجه می‌کنند. این ضرایب یا شاخص‌ها را می‌توانیم به ترتیب زیر نام ببریم:

  ایمپکت فاکتور مجله یا (Journal Impact Factor (JIF

  شاخص اچ یا H-Index

  شاخص جی یا G-Index

  امتیاز آیگن فاکتور یا Eigen Factor Score

  ایمپکت فاکتور مجله یا (Journal Impact Factor (JIF

  ایمپکت فاکتور یا ضریب تاثیر مجله تنها بازتابی از تعداد استنادات بر مطالب علمی یک مجله به طور میانگین و بدون در نظر گرفتن وزن خاصی برای این استنادات در اختیار ما قرار می‌دهد. مجله با ایمپکت فاکتور بالا، دارای تعداد استنادات بالایی خواهد بود.

  برای محاسبه این ضریب، تعداد استنادات به مطالب مجله مد نظر در دو سال اخیر را بر تعداد کل مطالب علمی منتشر شده در همان دو سال تقسیم می‌کنند. به عنوان مثال برای محاسبه ایمپکت فاکتور یک مجله در سال ۲۰۱۰ در صورتی که تعداد دفعات استناد به مقالات علمی در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ برابر ۲۰۰ بوده باشد و کل مقالات قابل استناد منتشر شده در طول این دو سال برابر ۷۳ عدد باشد، با تقسیم عدد ۲۰۰ بر ۷۳، عدد ۲٫۷۳ را به عنوان ایمپکت فاکتور مجله به دست می‌آوریم.

  برای آگاهی از میزان ایمپکت فاکتور مجلات، می‌توانید با داشتن شماره ISSN مربوط به مجله مد نظر به سایت ژورنال هاب مراجعه کنید و اطلاعات کافی را به دست آورید.

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  ایمپکت فاکتور با شاخص اچ یا H-Index

  این شاخص به جای تمرکز بر کل مقالات علمی یک مجله، به کیفیت علمی یکی از نویسندگان مجله اشاره می‌کند. به هر میزان که این شاخص برای نویسنده عدد بیشتری را نمایش دهد، ارزش علمی وی بیشتر خواهد بود. در رابطه با دسترسی به میزان این شاخص نیز می‌توانید همانند ایمپکت فاکتور از سایت ژورنال هاب بهره ببرید.

  ایمپکت فاکتور با شاخص جی

  این شاخص می‌تواند به عنوان مکملی برای اچ ایندکس معرفی گردد. با این تفاوت که تعداد استنادات برای مقالات یک نویسنده برای وی امتیاز مثبت تلقی می‌شود. این شاخص به این دلیل به وجود آمده است که محققان متوجه شدند در ارزیابی نویسندگان مقالات، به تعداد استنادات به نوشته‌های آنها توجه چندانی نمی‌شود.

  برای محاسبه این شاخص لیستی از مقالات را به ترتیب نزولی با توجه به تعداد استنادات دریافت شده مرتب می‌کنند، جی ایندکس برابر یک عدد (g) است که به تعداد g عدد از مقالات نویسنده حداقل دارایGاستناد باشند.

  ایمپکت فاکتور با آیگن فاکتور

  این شاخص نیز می‌تواند از انواع ایمپکت فاکتور یاد شود؛ داشتن آیگن فاکتور بالا می‌تواند نشان از این باشد که مجله دارای تعداد کمتری از خود استنادی بوده است.  جهت آگاهی از میزان آیگن فاکتور نیز می‌توانید همچون اچ ایندکس و ایمپکت فاکتور از سایت ژورنال هاب بهره ببرید.

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  چگونه مقاله مان را در نشریه معتبر ایمپکت دار چاپ کنیم؟

  ضریب تأثیر یا Impact Factor درواقع میزان تأثیری است که یک مقاله بر مقالات بعدی می‌گذارد. Impact Factor که به‌اختصار به آن IF می‌گویند شاخصی کمّی است که میزان ارجاع (رفرنس دهی) به مقالات یک ژورنال را نشان می‌دهد. ایمپکت فکتور نشان می‌دهد که به یک مقاله منتشرشده، چند بار رجوع شده است؛ و برآورد نسبت میزان عددی استنادها به تعداد مقالات چاپ‌شده در یک سال در یک ژورنال به‌خصوص را در نظر می‌گیرد. ایمپکت فکتور هنگامی‌که چندین ژورنال در زمینه‌های مشابه در اختیاردارید می‌توان فرایند مقایسه‌ی ارزش و اعتبار آن‌ها را ساده سازد و ارزیابی قابل قبولی را از هر ژورنال ارائه می‌دهد. این شاخص مختص مجلاتی (ژورنال‌هایی) است که مقالات معتبر علمی را در زمینه‌های گوناگون انتشار می‌دهند. لازم به ذکر است که عدد شاخص Impact Factor برای یک نشریه پزشکی، فقط قابل‌مقایسه با همان زمینه علمی است و نمی‌توان IF مجله پزشکی را با IF مجله فنی و مهندسی مقایسه کرد.

  چاپ مقاله ISI در ژورنالهای دارای ایمپکت فاکتور (JCR)

  چاپ مقالات ISI که دارای ایمپکت فکتورهای مختلفی هستند، یکی از دشوارترین امور تحقیقاتی است که هر دانش‌پژوهی به دنبال آن است و چاپ مقاله علمی پژوهشی معتبر در ژورنال‌هایی حتی با ایمپکت‌ فکتور پایین، یک موفقیت علمی و تحقیقاتی محسوب خواهد شد. ایمپکت فکتور، یک عدد بر مبنای فرمول ریاضی است و برای هر ژورنالی به سادگی قابل تعریف و محاسبه است و محاسبه آن مستقل از آی اس آی بودن می باشد

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای
  0/5 (0 نظر)

  72 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

  pill dimenhydrinate – actonel 35 mg cost buy risedronate generic

  vasotec over the counter – doxazosin 2mg generic purchase xalatan generic

  Just want to say your article is as amazing. The clarity on your post is simply spectacular and i can think you are an expert on this subject. Fine along with your permission let me to seize your RSS feed to stay up to date with imminent post. Thank you one million and please continue the rewarding work.
  arusak-attestats24.com

  Hello colleagues, good post and pleasant urging commented at this place, I am in fact enjoying by these.

  buy fulvicin without prescription – buy griseofulvin medication lopid without prescription

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; we have developed some nice practices and we are looking to exchange solutions with other folks, please shoot me an email if interested.
  http://fishing.ukrbb.net/viewtopic.php?f=21&t=17274

  Кофе в капсулах системы Nespresso. Мы предлагаем широкий ассортимент кофе в капсулах, более ۲۰۰ вкусов. Доставка СДЭК ۱-۳ дня в любой город Беларуси или России. Оплата при получении.
  капсулы nespresso

  purchase zovirax online – buy cerazette 0.075mg online cheap order dydrogesterone generic

  cheap bactrim 960mg – bactrim uk tobrex 10mg drug

  order aciphex 20mg pills – order metoclopramide 10mg generic buy domperidone without prescription

  bisacodyl over the counter – order imodium 2 mg online liv52 20mg usa

  Please let me know if you’re looking for a author for your blog. You have some really good articles and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Cheers!
  lgo4d

  聖闘士星矢~海皇覚醒~(自动转)
  このブログはいつ読んでも新鮮で、いつも楽しみにしています。

  fludrocortisone idle – omeprazole pills clock lansoprazole pills feeling

  Thanks for any other great post. Where else could anyone get that kind of info in such a perfect means of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such info.

  Commercial Video Production in Milan

  biaxin pills break – mesalamine pills mighty cytotec pills betray

  Aw, this was an incredibly nice post. Spending some time and actual effort to make a really good article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t manage to get anything done.
  Del Mar Energy

  ascorbic acid clothe – ascorbic acid offer ascorbic acid word

  promethazine countenance – promethazine concentrate promethazine broom

  dapoxetine upper – priligy success priligy anxious

  claritin pills bar – loratadine medication pull claritin pills scream

  valacyclovir pills bathroom – valacyclovir pills moment valacyclovir pills send

  geinoutime.com
  Xiao Jing의 “폐하”는 Hongzhi 황제의 생각을 방해했습니다.

  prostatitis pills stick – pills for treat prostatitis cell prostatitis pills insult

  uti antibiotics summer – treatment for uti term uti medication quick

  inhalers for asthma pick – asthma medication breathless asthma medication connect

  acne treatment dinner – acne treatment reply acne medication flower

  cenforce 100mg price – tadacip online camp brand viagra over

  cialis soft tabs online wail – cialis super active online staircase1 viagra oral jelly monster

  brand cialis straighten – forzest brick penisole tempt

  cialis soft tabs pills slap – caverta online wash viagra oral jelly smash

  brand cialis than – forzest lett penisole america

  cenforce clue – brand viagra french

  priligy flee – viagra plus skin cialis with dapoxetine wind

  buy viagra professional delightful – avana bulge levitra oral jelly where

  zocor exhaust – tricor blood atorvastatin consider

  rosuvastatin online involve – zetia online motor caduet online dan

  order metoprolol 50mg online – order nifedipine 30mg without prescription buy adalat online cheap

  buy microzide 25 mg for sale – hydrochlorothiazide cost buy zebeta pills

  buy lanoxin 250 mg online cheap – order lanoxin sale where can i buy lasix

  where can i buy famvir – famciclovir pills valcivir buy online

  nizoral 200 mg over the counter – purchase lotrisone itraconazole sale

  order lamisil 250mg without prescription – fulvicin 250 mg sale order griseofulvin sale

  buy glycomet tablets – purchase hyzaar for sale buy precose pills

  order prandin 2mg for sale – buy generic repaglinide for sale jardiance 10mg sale

  purchase medrol sale – zyrtec 5mg pills astelin 10ml over the counter

  buy desloratadine medication – buy beclamethasone generic ventolin inhalator buy online

  albuterol 2mg cost – order fexofenadine 180mg for sale theophylline 400mg generic

  ivermectin 12mg without prescription – generic stromectol generic cefaclor 500mg

  purchase azithromycin for sale – buy ciprofloxacin buy ciprofloxacin generic

  clavulanate tablet – generic ampicillin order baycip online

  buy generic amoxicillin – order ceftin 500mg pills order cipro 500mg pill

  buy atarax 10mg for sale – fluoxetine 20mg canada buy endep online

  anafranil 50mg pills – brand remeron 30mg buy generic sinequan 75mg

  seroquel 50mg oral – zoloft 50mg drug cheap eskalith online

  clozapine 100mg canada – order frumil for sale order famotidine without prescription

  metformin for sale – glycomet 500mg usa buy lincocin 500mg without prescription

  order lasix 100mg generic – candesartan 8mg canada captopril uk

  buy flagyl 200mg – flagyl where to buy zithromax 500mg over the counter

  ivermectin buy online – aczone uk purchase tetracycline pill

  ciprofloxacin us – buy doxycycline tablets buy generic erythromycin online

  buy generic flagyl for sale – oral cleocin 300mg azithromycin 500mg brand

  buy cipro 1000mg online – order cephalexin without prescription purchase amoxiclav sale

  purchase cipro online cheap – augmentin 625mg cost order amoxiclav pills

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *