ایمپکت فاکتور چیست؟

ایمپکت فاکتور چیست؟
 • ایمپکت فاکتور چیست؟ معتبر بودن مجلات در زمینه‌های تخصصی مختلف با فاکتورهای مختلفی سنجیده می‌شود. از جمله فاکتورهای بسیار مهم و پرکاربرد جهت سنجش کیفیت علمی مجلات، ایمپکت فاکتور یا ضریب تاثیر مجلات است .

  از ایمپکت فاکتور برای مقایسه مجلات مختلف در یک زمینه خاص استفاده میشود و این پارامتر عملا پر استفاده ترین روش طبقه بندی ارزش مجلات علمی و آکادمیک، می باشد. به گونه ای که مجلات با ایمپکت فاکتور بالاتر به عنوان مجلات بهتر طبقه بندی می شوند و بسیاری از دانشگاه ها برای دخالت دادن مقاله در رتبه بندی اساتید یا دانشجویان مقادیر حداقل مورد نیاز برای ایمپکت فاکتور در نظر می گیرند.

  البته چون محاسبه ایمپکت فاکتور با در نظر گرفتن کل مقالات انجام می گیرد، به تنهایی برای رتبه بندی تک تک مقالات کافی نیست. 

  ایمپکت فاکتور یا ضریب تاثیر مقاله چیست؟

  ضریب تأثیر یا Impact Factor درواقع میزان تأثیری است که یک مقاله بر مقالات بعدی می‌گذارد. Impact Factor که به‌اختصار به آن IF می‌گویند شاخصی کمّی است که میزان ارجاع (رفرنس دهی) به مقالات یک ژورنال را نشان می‌دهد. ایمپکت فکتور نشان می‌دهد که به یک مقاله منتشرشده، چند بار رجوع شده است؛ و برآورد نسبت میزان عددی استنادها به تعداد مقالات چاپ‌شده در یک سال در یک ژورنال به‌خصوص را در نظر می‌گیرد. ایمپکت فکتور هنگامی‌که چندین ژورنال در زمینه‌های مشابه در اختیاردارید می‌توان فرایند مقایسه‌ی ارزش و اعتبار آن‌ها را ساده سازد و ارزیابی قابل قبولی را از هر ژورنال ارائه می‌دهد. این شاخص مختص مجلاتی (ژورنال‌هایی) است که مقالات معتبر علمی را در زمینه‌های گوناگون انتشار می‌دهند.

   ایمپکت فاکتور یک مجله چگونه محاسبه می شود؟

  فرضا اگر در سال ۲۰۱۰ جمعاً ۴۰ ارجاع به یک مجله صورت گرفته باشد و در آن مجله در سال ۲۰۰۸ تعداد ۲۶ مقاله و در سال ۲۰۰۹ تعداد ۲۴ مقاله چاپ شده باشد، ضریب تاثیر یا ایمپکت فاکتور آن مجله از تقسیم ۴۰ بر ۵۰ به دست می‌آید که ۰٫۸۰ است. یعنی به طور متوسط هر مقالهٔ آن نشریه ۰٫۸۰ مرتبه مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است. بنابراین ایمپکت فاکتور تابع یک دوره سه ساله است که دو سال آن برای چاپ مقاله  و سال سوم مربوط به ارجاعات به مقالات دو سال قبل است.

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  بهترین شاخص برای ارزیابی ایمپکت فاکتور

  ایمپکت فاکتور با اینکه یکی از شاخص های اصلی اعتبار و کیفیت مجلات به حساب می‌رود. اما شاخص کافی نیست و باید از شاخص های دیگری نیز استفاده شود. برای سنجش اعتبار ژورنالها ایمپکت فکتور با وجود اعتبار بسیار بالا محدودیت هایی نیز دارد. ولی با این حال بهترین شاخص برای ارزیابی و اعتبار سنجی ژورنالهای موسسه تامسون رویترز به حساب می‌آید. یکی از دشوارترین امور تحقیقاتی است که هر دانش‌پژوهی به دنبال آن است و انتشار مقاله علمی معتبر در ژورنال‌هایی حتی با ایمپکت‌ فکتور پایین، یک موفقیت علمی و تحقیقاتی محسوب خواهد شد.

  ایمپکت فاکتور چند خوبه ؟

  ضریب تاثیر و یا ایمپکت فکتور بسیار مهم است. اما باید توجه داشته باشید که ضریب تاثیر در هر حوزه علمی دارای مفهومی خاص خود است. به عنوان مثال نمی توان ضریب تاثیر بخش پزشکی را با مهندسی مقایسه کرد زیرا بالاترین ضریب تاثیر در غده شناسی حدودا ۱۵۰ است در حالی که بالاترین ضریب تاثیر در مهندسی عمران حدود ۵ است.  زمانی که مفاهیم مانند ایمپکت فکتور را بشناسید دیگر چنین سوالی نخواهید پرسید. زیرا این سوال از پایه اشتباه است.

  بالاترین ایمپکت فاکتور متعلق به کدام مجلات است؟

  سه ژورنال برتر از لیست مجلات دارای بالاترین ایمپکت فاکتور هستند،  ژورنال New England Journal of Medicine توسط Massachusetts Medical Society، در کشور ایالات متحده و از سال ۱۸۱۲ به صورت هفتگی در حال چاپ می‌باشد. در چند سال اخیر این مجله در اغلب اوقات در لیست برترین مجلات با ایمپکت فاکتور بالا قرار داشته است.  ایمپکت فاکتور این مجله در طول دوره ده ساله همواره بالاتر از ۴۵ بوده است و در سال ۲۰۱۶ نیز به رقم بسیار بالای۷۲/۴ رسیده است

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  لیست مجلات با ایمپکت فاکتور بالا

  در فهرست زیر، لیستی از مجلات با ایمپکت فاکتور بالا را می‌بینید که به ترتیب از بالاترین ایمپکت فاکتور مرتب شده‌اند.

  Rank Journal Impact Factor
  ۱ The New England Journal of Medicine ۷۲٫۴۰۶
  ۲ Chemical Reviews ۴۷٫۹۲۸
  ۳ (Lancet (London, England ۴۷٫۸۳۱
  ۴ Nature Reviews. Molecular Cell Biology ۴۶٫۶۰۲
  ۵ JAMA – Journal of the American Medical Association ۴۴٫۴۰۵
  ۶ Nature Biotechnology ۴۱٫۶۶۷
  ۷ Nature ۴۰٫۱۳۷
  ۸ Nature Reviews Immunology ۳۹٫۹۳۲
  ۹ Nature Materials ۳۹٫۷۳۷
  ۱۰ Nature Nanotechnology ۳۸٫۹۸۶
  ۱۱ Chemical Society Reviews ۳۸٫۶۱۸
  ۱۲ (.Science (New York, N.Y ۳۷٫۲۰۵
  ۱۳ Nature Reviews Cancer ۳۷٫۱۴۷
  ۱۴ Cell ۳۰٫۴۱
  ۱۵ Nature Medicine ۲۹٫۸۸۶
  ۱۶ Nature Reviews. Neuroscience ۲۸٫۸۸
  ۱۷ Nature Genetics ۲۷٫۹۵۹
  ۱۸ Nature Reviews. Microbiology ۲۶٫۸۱۹
  ۱۹ Nature Methods ۲۵٫۰۶۲
  ۲۰ Immunity ۲۲٫۸۴۵
  ۲۱ Accounts of Chemical Research ۲۰٫۲۶۸
  ۲۲ Journal of the American College of Cardiology ۱۹٫۸۹۶
  ۲۳ Advanced Materials ۱۹٫۷۹۱
  ۲۴ Gastroenterology ۱۸٫۳۹۲
  ۲۵ Cell Metabolism ۱۸٫۱۶۴
  ۲۶ Nature Neuroscience ۱۷٫۸۳۹
  ۲۷ Progress in Energy and Combustion Science ۱۷٫۳۸۲
  ۲۸ Molecular Cell ۱۴٫۷۱۴
  ۲۹ Circulation Research ۱۳٫۹۶۵
  ۳۰ ACS Nano ۱۳٫۹۴۲
  ۳۱ Journal of the American Chemical Society ۱۳٫۸۵۸
  ۳۲ Annual Review of Medicine ۱۳٫۶۰۹
  ۳۳ Trends in Immunology ۱۳٫۲۸۷
  ۳۴ (.Hepatology (Baltimore, Md ۱۳٫۲۴۶
  ۳۵ Molecular Psychiatry ۱۳٫۲۰۴
  ۳۶ American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine ۱۳٫۲۰۴
  ۳۷ Blood ۱۳٫۱۶۴
  ۳۸ Journal of Allergy and Clinical Immunology ۱۳٫۰۸۱
  ۳۹ Annual Review of Pharmacology and Toxicology ۱۲٫۸۷۷
  ۴۰ Annual Review of Entomology ۱۲٫۸۶۷
  ۴۱ Trends in Pharmacological Sciences ۱۲٫۷۹۷
  ۴۲ The Journal of Clinical Investigation ۱۲٫۷۸۴
  ۴۳ Nano Letters ۱۲٫۷۱۲
  ۴۴ Journal of the National Cancer Institute ۱۲٫۵۸۹
  ۴۵ Reviews of Geophysics ۱۲٫۳۴
  ۴۶ Acta Neuropathologica ۱۲٫۲۱۳
  ۴۷ FEMS Microbiology Reviews ۱۲٫۱۹۸
  ۴۸ (Angewandte Chemie (International ed. in English ۱۱٫۹۹۴
  ۴۹ Trends in Plant Science ۱۱٫۹۱۱
  ۵۰ PLoS Medicine ۱۱٫۸۶۲
  ۵۱ Leukemia ۱۱٫۷۰۲
  ۵۲ Trends in Biotechnology ۱۱٫۱۲۶
  ۵۳ Annual Review of Physiology ۱۱٫۱۱۵
  ۵۴ Trends in Microbiology ۱۱٫۰۲
  ۵۵ Trends in Endocrinology and Metabolism ۱۰٫۸۹۳
  ۵۶ Progress in Lipid Research ۱۰٫۵۸۳
  ۵۷ Annual Review of Public Health ۱۰٫۲۲۸
  ۵۸ Nucleic Acids Research ۱۰٫۱۶۲

  عدد ایمپکت فاکتور چند است؟

  ضریب تاثیر مجلات علمی یک شاخص مقایسه‌ای است. نمی‌توان بدون درنظر گرفتن رتبه مجلات، عدد معینی را به‌ عنوان یک عدد قابل اتکا معرفی کرد. اما می‌توان ایمپکت فاکتور مجلات برتر در هر سال را به عنوان یک معیار قابل قیاس درنظر گرفت. به طور مثال در سال ۲۰۱۷ موسسه کلاریوِیت آنالیتیکس در گزارش سالانه JCRجدولی از اعداد را نیز منتشر کرد که در آن نشان می داد از بین حدود ۱۳۰۰۰ مجله ای که در دو سال مورد بررسی قرار گرفته اند کمتر از ۲ درصد از آن‌ها توانسته‌اند رنج ایمپکت فاکتور ۱۰ یا بالاتر را کسب کنند، همچنین کمتر از ۵ درصد از کل مجلات، ایمپکت فاکتور ۶ و یا بالاتر بدست آورده‌اند. به این ترتیب می‌توان ادعا کرد ضریب تاثیر بالاتر از ۲٫۵ عدد مناسبی باشد.

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  انواع ایمپکت فاکتور

  در حال حاضر تقسیم‌بندی استانداردی برای معرفی انواع ایمپکت فاکتور وجود ندارد و سایت‌های مختلف، شاخص‌های گوناگونی را به عنوان انواع ایمپکت فاکتور معرفی کرده‌اند . برخی از شاخص‌هایی که با آن‌ها آشنایی داریم، در رده انواع ایمپکت فاکتور معرفی شده‌اند و این در حالی است که اغلب دانشجویان و محققان از این موضوع مطلع نیستند و برای بررسی اعتبار و کیفیت یک مجله علمی تنها به امتیاز مجله از منظر خود ایمپکت فاکتور (IF) توجه می‌کنند. این ضرایب یا شاخص‌ها را می‌توانیم به ترتیب زیر نام ببریم:

  ایمپکت فاکتور مجله یا (Journal Impact Factor (JIF

  شاخص اچ یا H-Index

  شاخص جی یا G-Index

  امتیاز آیگن فاکتور یا Eigen Factor Score

  ایمپکت فاکتور مجله یا (Journal Impact Factor (JIF

  ایمپکت فاکتور یا ضریب تاثیر مجله تنها بازتابی از تعداد استنادات بر مطالب علمی یک مجله به طور میانگین و بدون در نظر گرفتن وزن خاصی برای این استنادات در اختیار ما قرار می‌دهد. مجله با ایمپکت فاکتور بالا، دارای تعداد استنادات بالایی خواهد بود.

  برای محاسبه این ضریب، تعداد استنادات به مطالب مجله مد نظر در دو سال اخیر را بر تعداد کل مطالب علمی منتشر شده در همان دو سال تقسیم می‌کنند. به عنوان مثال برای محاسبه ایمپکت فاکتور یک مجله در سال ۲۰۱۰ در صورتی که تعداد دفعات استناد به مقالات علمی در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ برابر ۲۰۰ بوده باشد و کل مقالات قابل استناد منتشر شده در طول این دو سال برابر ۷۳ عدد باشد، با تقسیم عدد ۲۰۰ بر ۷۳، عدد ۲٫۷۳ را به عنوان ایمپکت فاکتور مجله به دست می‌آوریم.

  برای آگاهی از میزان ایمپکت فاکتور مجلات، می‌توانید با داشتن شماره ISSN مربوط به مجله مد نظر به سایت ژورنال هاب مراجعه کنید و اطلاعات کافی را به دست آورید.

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  ایمپکت فاکتور با شاخص اچ یا H-Index

  این شاخص به جای تمرکز بر کل مقالات علمی یک مجله، به کیفیت علمی یکی از نویسندگان مجله اشاره می‌کند. به هر میزان که این شاخص برای نویسنده عدد بیشتری را نمایش دهد، ارزش علمی وی بیشتر خواهد بود. در رابطه با دسترسی به میزان این شاخص نیز می‌توانید همانند ایمپکت فاکتور از سایت ژورنال هاب بهره ببرید.

  ایمپکت فاکتور با شاخص جی

  این شاخص می‌تواند به عنوان مکملی برای اچ ایندکس معرفی گردد. با این تفاوت که تعداد استنادات برای مقالات یک نویسنده برای وی امتیاز مثبت تلقی می‌شود. این شاخص به این دلیل به وجود آمده است که محققان متوجه شدند در ارزیابی نویسندگان مقالات، به تعداد استنادات به نوشته‌های آنها توجه چندانی نمی‌شود.

  برای محاسبه این شاخص لیستی از مقالات را به ترتیب نزولی با توجه به تعداد استنادات دریافت شده مرتب می‌کنند، جی ایندکس برابر یک عدد (g) است که به تعداد g عدد از مقالات نویسنده حداقل دارایGاستناد باشند.

  ایمپکت فاکتور با آیگن فاکتور

  این شاخص نیز می‌تواند از انواع ایمپکت فاکتور یاد شود؛ داشتن آیگن فاکتور بالا می‌تواند نشان از این باشد که مجله دارای تعداد کمتری از خود استنادی بوده است.  جهت آگاهی از میزان آیگن فاکتور نیز می‌توانید همچون اچ ایندکس و ایمپکت فاکتور از سایت ژورنال هاب بهره ببرید.

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  ایمپکت فاکتور چیست؟

  چگونه مقاله مان را در نشریه معتبر ایمپکت دار چاپ کنیم؟

  ضریب تأثیر یا Impact Factor درواقع میزان تأثیری است که یک مقاله بر مقالات بعدی می‌گذارد. Impact Factor که به‌اختصار به آن IF می‌گویند شاخصی کمّی است که میزان ارجاع (رفرنس دهی) به مقالات یک ژورنال را نشان می‌دهد. ایمپکت فکتور نشان می‌دهد که به یک مقاله منتشرشده، چند بار رجوع شده است؛ و برآورد نسبت میزان عددی استنادها به تعداد مقالات چاپ‌شده در یک سال در یک ژورنال به‌خصوص را در نظر می‌گیرد. ایمپکت فکتور هنگامی‌که چندین ژورنال در زمینه‌های مشابه در اختیاردارید می‌توان فرایند مقایسه‌ی ارزش و اعتبار آن‌ها را ساده سازد و ارزیابی قابل قبولی را از هر ژورنال ارائه می‌دهد. این شاخص مختص مجلاتی (ژورنال‌هایی) است که مقالات معتبر علمی را در زمینه‌های گوناگون انتشار می‌دهند. لازم به ذکر است که عدد شاخص Impact Factor برای یک نشریه پزشکی، فقط قابل‌مقایسه با همان زمینه علمی است و نمی‌توان IF مجله پزشکی را با IF مجله فنی و مهندسی مقایسه کرد.

  چاپ مقاله ISI در ژورنالهای دارای ایمپکت فاکتور (JCR)

  چاپ مقالات ISI که دارای ایمپکت فکتورهای مختلفی هستند، یکی از دشوارترین امور تحقیقاتی است که هر دانش‌پژوهی به دنبال آن است و چاپ مقاله علمی پژوهشی معتبر در ژورنال‌هایی حتی با ایمپکت‌ فکتور پایین، یک موفقیت علمی و تحقیقاتی محسوب خواهد شد. ایمپکت فکتور، یک عدد بر مبنای فرمول ریاضی است و برای هر ژورنالی به سادگی قابل تعریف و محاسبه است و محاسبه آن مستقل از آی اس آی بودن می باشد

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای
  0/5 (0 نظر)

  174 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

  purchase arava without prescription – cheap calcium carbonate sale buy cartidin no prescription

  buy minoxidil without a prescription – how to get dutas without a prescription propecia order

  reputable mexican pharmacies online
  https://cmqpharma.com/# mexican mail order pharmacies
  mexican border pharmacies shipping to usa

  pharmacies in mexico that ship to usa: cmqpharma.com – mexican mail order pharmacies

  mexico pharmacy: medication from mexico pharmacy – mexican rx online

  buying from online mexican pharmacy
  http://cmqpharma.com/# mexico pharmacies prescription drugs
  п»їbest mexican online pharmacies

  mexican border pharmacies shipping to usa
  https://cmqpharma.com/# mexican border pharmacies shipping to usa
  mexico pharmacies prescription drugs

  buy durex gel online – purchase durex condoms for sale purchase xalatan generic

  medicine in mexico pharmacies: cmqpharma.com – buying prescription drugs in mexico online

  generic ascorbic acid 500mg – generic ferrous 100 mg cheap compro online

  brand ondansetron 8mg – order oxytrol pills buy ropinirole 1mg pill

  cheap cyclobenzaprine – aricept over the counter vasotec 10mg over the counter

  buy aldactone generic – dilantin 100mg uk buy revia 50 mg without prescription

  cytoxan sale – stavudine price where to buy vastarel without a prescription

  http://cmqpharma.com/# pharmacies in mexico that ship to usa
  pharmacies in mexico that ship to usa

  mexico drug stores pharmacies mexican pharmacy online mexico pharmacies prescription drugs

  where can i buy disopyramide phosphate – lamivudine for sale buy cheap generic chlorpromazine

  divalproex 250mg for sale – order aggrenox without prescription buy topamax 100mg pills

  pharmacies in mexico that ship to usa cmq pharma mexican pharmacy mexican pharmacy

  buying prescription drugs in mexico buying prescription drugs in mexico online buying from online mexican pharmacy

  mexico drug stores pharmacies
  https://cmqpharma.com/# medication from mexico pharmacy
  mexican mail order pharmacies

  buying from online mexican pharmacy mexican online pharmacy pharmacies in mexico that ship to usa

  buying from online mexican pharmacy mexican pharmacy mexico drug stores pharmacies

  purple pharmacy mexico price list mexican pharmacy online reputable mexican pharmacies online

  mexico drug stores pharmacies online mexican pharmacy mexico pharmacies prescription drugs

  mexican pharmacy mexican online pharmacy mexico pharmacies prescription drugs

  mexico drug stores pharmacies mexican pharmacy online mexican mail order pharmacies

  https://cmqpharma.com/# mexican pharmaceuticals online
  mexican online pharmacies prescription drugs

  mexican mail order pharmacies: online mexican pharmacy – mexico pharmacies prescription drugs

  pharmacies in mexico that ship to usa cmq pharma mexico pharmacy

  buying prescription drugs in mexico online: northern doctors pharmacy – best online pharmacies in mexico

  https://northern-doctors.org/# buying from online mexican pharmacy

  buying prescription drugs in mexico online: Mexico pharmacy that ship to usa – buying prescription drugs in mexico online

  https://northern-doctors.org/# mexican border pharmacies shipping to usa

  mexican drugstore online: northern doctors pharmacy – mexico drug stores pharmacies

  medication from mexico pharmacy mexican pharmacy mexican drugstore online

  mexico pharmacies prescription drugs: mexico pharmacy – п»їbest mexican online pharmacies

  best online pharmacies in mexico: mexican pharmacy online – mexican pharmacy

  https://northern-doctors.org/# reputable mexican pharmacies online

  mexico pharmacy: mexican northern doctors – mexico drug stores pharmacies

  mexican border pharmacies shipping to usa: mexican drugstore online – mexican drugstore online

  http://northern-doctors.org/# medicine in mexico pharmacies

  mexican online pharmacies prescription drugs: mexican northern doctors – buying prescription drugs in mexico

  medication from mexico pharmacy mexican pharmacy online mexican rx online

  mexican drugstore online: northern doctors pharmacy – mexican pharmaceuticals online

  pharmacies in mexico that ship to usa: mexican northern doctors – mexico pharmacies prescription drugs

  mexican online pharmacies prescription drugs: buying prescription drugs in mexico online – mexican rx online

  mexican pharmaceuticals online: mexican border pharmacies shipping to usa – mexico drug stores pharmacies

  https://northern-doctors.org/# best online pharmacies in mexico

  purple pharmacy mexico price list: mexican pharmacy online – reputable mexican pharmacies online

  http://northern-doctors.org/# medicine in mexico pharmacies

  mexican border pharmacies shipping to usa: mexican pharmacy – mexican pharmaceuticals online

  pharmacies in mexico that ship to usa medicine in mexico pharmacies mexico pharmacies prescription drugs

  purple pharmacy mexico price list: mexican pharmacy online – mexico drug stores pharmacies

  http://northern-doctors.org/# medication from mexico pharmacy

  purple pharmacy mexico price list: mexican pharmacy – purple pharmacy mexico price list

  mexican border pharmacies shipping to usa: mexican pharmacy online – buying prescription drugs in mexico online

  mexican mail order pharmacies: pharmacies in mexico that ship to usa – medication from mexico pharmacy

  https://northern-doctors.org/# mexican pharmaceuticals online

  mexico drug stores pharmacies: northern doctors – medication from mexico pharmacy

  mexican border pharmacies shipping to usa mexican northern doctors mexico drug stores pharmacies

  medication from mexico pharmacy: northern doctors – buying prescription drugs in mexico online

  https://northern-doctors.org/# mexico pharmacies prescription drugs

  mexican pharmaceuticals online: mexican pharmacy – mexican pharmaceuticals online

  https://northern-doctors.org/# mexico drug stores pharmacies

  medicine in mexico pharmacies mexican drugstore online reputable mexican pharmacies online

  best online pharmacies in mexico: mexican pharmacy online – buying prescription drugs in mexico online

  buying from online mexican pharmacy: Mexico pharmacy that ship to usa – mexico drug stores pharmacies

  buy hydrea cheap – how to buy robaxin methocarbamol 500mg uk

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *