چاپ مقاله علمی پژوهشی در کدام مجله بیشتر اعتبار دارد؟

چاپ مقاله علمی پژوهشی در کدام مجله بیشتر اعتبار دارد؟
 • چاپ مقاله علمی پژوهشی در کدام مجله بیشتر اعتبار دارد؟ اگر سوالتان این است که چاپ مقاله علمی پژوهشی در کدام مجله بیشتر اعتبار دارد؟ باید با انواع مجلات برای چاپ مقاله آشنا شوید. در کل مجلات علمی معتبر به دو دسته مجلات داخلی و مجلات بین المللی تقسیم بندی می شوند. مجلات علمی پژوهشی در درسته مجلات داخلی قرار دارد که چاپ مقاله علمی پژوهشی در این نوع مجله که تحت نظر وزارت علوم است، اعتبار زیادی برای محقق دارد. در کل چاپ مقاله علمی پژوهشی برای کمک به گسترش علم، کسب امتیاز، ارتقای درجه علمی و مخصوصا گرفتن اپلای نگارش می شود. چاپ مقاله علمی پژوهشی اعتبار زیادی برای پژوهشگر در زمینه کاری یا تحصیلی خواهد داشت. برای کسب اعتبار در سمت شغلی، چاپ مقاله علمی پژوهشی در انواع مجلات داخلی اعتبار زیادی دارد. به طور معمول چاپ مقاله علمی پژوهشی در مجلات خارجی به پربارتر شدن رزومه کمک می کند و برای گرفتن پذیرش تحصیل در دانشگاه های معتبر خارجی، از اعتبار بالایی برخوردار است.

  انواع مجلات برای چاپ مقاله

  لیست مجلات داخلی و خارجی در یک تقسیم بندی کلی به صورت زیر است. در ادامه اعتبار هر یک از این مجلات را بررسی خواهیم کرد.

  مجلات خارجی شامل تامسون رویترز ( مقالات ISI )، اسکوپوس (Scopus)، پایگاه استنادی جهان اسلام (Isc) و پاپمد (Pubmed) است. همین طور مجلات داخلی شامل مجلات علمی پژوهشی، مجلات علمی تخصصی و مجلات علمی ترویجی هستند.

  چاپ مقاله علمی پژوهشی در کدام مجله بیشتر اعتبار دارد؟

  اگر بخواهیم انواع مجلات علمی را از حیث اعتبار و درجه علمی بررسی کنیم، باید تفاوت موسسات ایندکس کننده مجلات را درک کنیم. در حالت کلی چهار موسسه اصلی نمایه کننده در علوم مختلف وجود دارد از جمله شرکت تامسون رویترز(Thomson Reuters)، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)،  اسکوپوس(Scopus)و در حوزه پزشکی هم پاب مد(PubMed). این پایگاه های استنادی بین المللی هستند.

  مجلات تامسون (ISI, WOS)

  شرکت تامسون رویترز(Thomson Reuters) یک شرکت  بزرگ و بین المللی است که چند زیر مجموعه دارد و پایگاه  Web of science یکی از این زیر مجموعه هاست. پایگاه (Web Of Science (WOS یک نمایه استنادی علمی است که در آن امکان جست و جوی استنادی جامع وجود دارد.

  مقالاتی که در این پایگاه ایندکس می شوند ب صورت متداوا به مقالات isi مشهور هستند. دو نوع مجله در مجله آی اس آی ایندکس می شود که یکی ایمپکت فکتور دار است که به آن مجلات JCR  گویند و دیگری که ایمپکت فکتور ندارد، مجلات ISI Listed هستند.

  مجلات اسکوپوس (Scopus)

  یکی دیگر از نمایه های استنادی اسکوپوس است که اطلاعات کتاب شناختی را در خود دارد. مجله اسکوپوس اطلاعات محصول تقریبا ۵ هزار ناشر از سراسر جهان را در خود دارد. در یک حساب کلی، اسکوپوس اطلاعات ۱۶ هزار مجله علمی پژوهشی را در دست خود دارد. بیان این نکته حائز اهمیت است که اسکوپوس از محصولات الزویر(Elsevier) است که برای اشتراک در باید هزینه ای را بپردازید.

  چاپ مقاله علمی پژوهشی در کدام مجله بیشتر اعتبار دارد؟

  چاپ مقاله علمی پژوهشی در کدام مجله بیشتر اعتبار دارد؟

  مجلات ISC

  مجلات ISC پایگاه استنادی در جهان اسلام است که پس از تامسون و اسکوپوس، آی اس سی سومین پایگاه برای مجلات علمی است . در این مجله ۵۷ کشور مشارکت می کنند. مجله ISC برای چاپ مجلاتی است که در دنیای اسلام نوشته و چاپ می شوند.

  مجلات پابمد (PubMed)

  پاب‌مِد (PubMed) از ابزار جستوجوی مدلاین است که اطلاعات بیلیوگرافی تمام رشته های علوم پزشکی و زیست شناسی را در دل خود دارد. مجله پاب مد به صورت تخصصی در حوزه پزشکی و زیرشاخه های آن فعالیت می کند. به مقالاتی که در مجلات پاب مد منتشر شوند، مجلات پاب مد می گویند. دسترسی به پاب مد رایگان است.

  پس از آشنایی کلی با مجلات معتبر خارجی، بهتر است  با مجلات معتبر داخلی نیز آشنا می شویم.

  مجلات داخلی

  در ایران نیز سه نوع مجله معتبر و علمی داریم که اعتبارشان از یکی از سازمان های وزارت علوم، وزارت بهداشت و حوزه علمیه تعیین می شود.

  مجلات علمی  پژوهشی

  مجلات علمی پژوهشی برای چاپ مقالاتی است که از دو خصوصت اصالت و ابداع برخوردارند. مقالاتی که در مجله علمی پژوهشی چاپ می شوند با موضوعی بدیع به انجام آزمایش و تحقیقات پرداخته اند و نتایج پژوهش ها را در قالب روش انجام پژوهش در مقاله ثبت می کنند. چاپ مقاله علمی پژوهشی به گسترش علم و پیشبرد دانش و آگاهی کمک می کند. مخاطب مقاله علمی پژوهشی اساتید، دانشجویان در هر مقطعی و پژوهشگران هستند.

  مجلات علمی ترویجی

  مقاله علمی ترویجی خلاصه ای از مقالات در یک حوزه خاص هستند که با ساختاری متفاوت چاپ می شوند. درواقع این نوع مقاله، مطالب را خلاصه کرده و نتیجه استنتاجات را در قالبی نو ارائه می دهد. هم چنین در این نوع مقالات می تواند تفسیر جدیدی برمقالات ارائه کرد یا سیر تحقیقات انجام شده روی یک مبحث خاص را مورد بررسی قرار داد.

  انواع مجلات عبارتند از تدوینی، مروری، ترجمه ای و تحلیلی. ارزش و اعتبار علمی مقالات تحلیل از سایر دسته ها بالاتر است. در کل هدف این نوع مقالات خلاصه کردن دستاورد و ایده های دیگران است بدون اینکه جمله ای به آن اضافه کنیم.

  این نوع مجلات پتانسیل این را دارند که دستاوردهای علمی و علوم فنی را به صورت ساده شده در اختیار افراد دانشگاهی و حتی دانش آموزان قرار دهد.

  چاپ مقاله علمی پژوهشی در کدام مجله بیشتر اعتبار دارد؟

  چاپ مقاله علمی پژوهشی در کدام مجله بیشتر اعتبار دارد؟

  مجلات علمی تخصصی

  مجلات علمی تخصصی به سازمان ها و نهادهای خاصی وابسته هستند و به مباحث تخصصی در زمینه یک زمینه به خصوص می پردازد. این نوع مقالات بیشتر جنبه اطلاع رسانی دارند.

  اعتبار مجله علمی تخصصی

  نکته ای که لازم است بدانید درباره اعتبار مجله علمی تخصصی است که این نوع مجلات هیچ اعتباری از وزارت علوم،تحقیقات  و فناوری، وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی یا حوزه علمیه ندارند و بیشتر برای بالا بردن سطح آگاهی افراد جامعه کاربرد دارند.

  برای مثال می توان از مجله علمی تخصصی رشد نام برد که به وزارت آموزش و پرورش وابسته است و در زمینه های آموزشی فعالیت دارد.

  چاپ مقاله علمی پژوهشی

  برای چاپ مقاله علمی پژوهشی در مجلات معتبر باید موضوعی جدید را بررسی کنید و نتایج تحقیقات را در قالب مجله ای که مدنظر دارید در آورید. برای چاپ مقاله علمی پژوهشی باید با نگارش مقاله علمی پژوهشی آشنا باشید.

  موسسه چاپ مقاله هدف ریسرچ در زمینه چاپ مقاله علمی پژوهشی فعالیت می کند که در صورتی که برای اولین بار است برای نوشتن مقاله اقدام کرده اید، می توانید با راهنمایی متخصصان به نوشتن مقاله بپردازید.

  رتبه بندی مجلات isc

  رتبه بندی  isc بر اساس میزان اثرگذاری علمی شان در رشته تخصصی خود به دسته های مختلف قابل تنظیم هستند. تقسیم بندی های این نوع مجله عبارتند از : Q1، Q2، Q3، Q4 و نشریاتی که ضریب تاثیر ندارند یا یه عبارتی ضریب تاثیر صفر دارند به صورت یک خط روی حرف Q نمایش داده شده است.

  چاپ مقاله علمی پژوهشی در کدام مجله بیشتر اعتبار دارد؟

  چاپ مقاله علمی پژوهشی در کدام مجله بیشتر اعتبار دارد؟

  سایت رتبه بندی مجلات isi

  برای اطلاع از رتبه بندی مجلات ISI  می توان به سایت های رتبه بندی مراجعه کرد. در ادامه چند سایت رتبه بندی این نوع مجلات آورده شده است.

  سایت رتبه بندی Thomson

  مزایا: دو ژورنال را بر اساس ضریب تاثیر می توان مقایسه کرد.

  معایب: ژورنال هاي ISC و علمی پژوهشی را در این سایت نداریم.

  نکته: برای مقالات ISI مناسب هستند.

  سایت رتبه بندي SJR

  ​​​​​​مزایا:  سایت رتبه بندي SJR  از الگوریتم رتبه بندی گوگل پیروی می کند و تاثیر هر مجله را پیدا می کند. در این رتبه بندی مجلات به چهار دسته Q1,Q2,Q3,Q4 رتبه بندی می شوند.

  معایب: ندارد.

  نکته: مجلات ISI و بعضی از مجلات خارجی قابل مقایس هستند. این پایگاه محصول مشتریک شورای عالی تحقیقات علمی و چهار تا از بهترین دانشگاه های اسپانیا است.

  سایت رتبه بندي Scopus

  مزایا: این سایت محصول انتشارات الزویر است. برای اندازه گیری مجلات از دو پارامتر SNIP و SJR استفاده می شود. در این سایت امکان جستجو براساس نام نویسنده وجود دارد. طبق مطالعات انجام شده نتایج این سایت از سایت GoogleScholar دقت بیشتری دارد.

  معایب:  ندارد.

  نکته: مجلات آی اس آی و برخی مجلات غیر آی اس آی قابل بررسی هستند. دسترسی به این سایت رایگان نیست.

  داوران مجلات Elsevier امکان دسترسی محدود براي جستجو در آن، در هنگام داوري دارند.

  چاپ مقاله علمی پژوهشی در کدام مجله بیشتر اعتبار دارد؟

  چاپ مقاله علمی پژوهشی در کدام مجله بیشتر اعتبار دارد؟

  سایت رتبه بندي Eigen Factor

  مزایا: سایت رتبه بندي Eigen Factor شبیه رتبه بندی گوگل است اما بیشتر مجلات با اعتبار  بالا قابل مقایسه هستند. هم چنین امکان مقایسه دو ژورنال با هم وجود دارد.

  دو پارامتر (Article Influence (AI و (EigenFactor (EF در آن تعریف شده است. EF نشان دهنده ی میزان ارجاعات در کل مجلات  و AI نشان دهنده ی  میزان تاثیر هر مقاله بر مقالات دیگر در ۵ سال بعد از انتشار مقاله است.

  نکته: رتبه بندي مجلات در این سایت بر اساس ضریب Eigen Factor است. سایت رتبه بندي Eigen Factor محصول دانشگاه واشنگتن است. این سایت مختص مجلات isi  است و بر اساس داده های دریافتی از  jcr  فعالیت می کند.

  سایت رتبه بندي ArnetMiner

  مزایا: امکان مقایسه کردن دو ژورنال با هم وجود دارد. برای اطلاع دانشجویان سایت خوبی است.

  معایب: امکان بررسی برخی ژورنال ها وجود ندارد.

  نکته: رتبه بندي سایت رتبه بندي ArnetMiner بر اساس ضریب تاثیر یا ایمپکت فکتور است.

  برای ارتباط با جامعه علمی، باید مقاله خود را در ژورنال های داخلی و  یا خارجی به چاپ برسانید. برای چاپ مقاله علمی پژوهشی نیز باید از انواع مقاله و اعتبار آن ها آگاهی پیدا کنید. شناخت انواع مجلات برای چاپ مقاله علمی پژوهشی به شما کمک می کند تا مجله بهتری را برای  چاپ مقاله علمی پژوهشی خود بیابید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  5/5 (1 نظر)